Eestimaa Talupidajate Keskliit
PRESSITEADE
20. märts 2020

Koroonakriis ohustab Eesti talutootmist

Koroonaviiruse levik ja sellest põhjustatud majanduskriis on hakanud tugevalt pärssima Eesti talutootmist. Eriti raskesse olukorda on sattunud väikesed toidutöötlejad, kes sõltuvad suuresti restoranide tellimustest. Talunike probleemi lahendamiseks on Eestimaa Talupidajate Keskliit pöördunud lahenduste leidmiseks Maaeluministeeriumi poole.

Tänapäeval toodetakse Eestis põllumajandussaadusi nii suurtes tööstuslikes agrofirmades kui ka keskmistes ja väiksemates peretaludes. Tänu peretaludele on meil mahetoit, kitse-, lamba- ja lihaveisekasvatus, köögivilja-, puuvilja- ja marjakasvatus, maitse- ja ravimtaimekasvatus ning palju muud taolist. Talutoidu suurim väärtus ongi tervislikkus ja mitmekesisus, erilist rõhku pannakse nüanssidele. Paljud Eesti talud püüavad tänapäevalgi valmistada toiduaineid järgides vanu rahvuslikke traditsioone. Selliseid väiketootjate tooteid leiab nii restoranidest kui ka poelettidelt. Väiketöötlejate müügist ligi pool sõltub just toitlustuskohtade tellimustest, mis on praegu teadmata ajaks tühistatud. „Väiketöötlejad sõltuvad suuresti restoranide tellimustest. Olukorras, kus restoranid on inimtühjad või lausa suletud, on väiketöötlejad sattunud tõsistesse raskustesse. Pealegi on teadmata ajaks tühistatud kõik laadad,“ selgitab Taluliidu tegevjuht Kerli Ats. Ta lisab, et saabunud on ka esimesed teadaanded juhtudest, kui talutootjate koostööpartnerid on pikendanud ühepoolselt maksetähtaega juba tarnitud kaubale. Ka suured kaubandusketid ja toidupoed on oluliselt vähendanud väiketöötlejate (talutoodete tootjate) toodangu tellimusi umbes 30% ja see tendents süveneb.

Kuigi mitu väiketöötlejat on oma tegevust mitmekesistanud agroturismiga, siis praeguses olukorras on raskendatud ka turismiteenuse pakkumine. Sellises eskaleeruvas olukorras ei suuda väiketöötlejad maksta palka töötajatele ega tasuda pangalaene ja liisinguid. Halvemal juhul peavad väiketöötlejad lõpetama oma tegevuse pankrotiga. „Olukorras, kus talutoidu tootjate müük on drastiliselt kukkunud, on see selge oht väiketöötlejate jätkusuutlikkusele ja see ohustab ka maapiirkondade elujõulisust,“ selgitab Kerli Ats.

„Me loodame, et valitsus leiab võimalusi, kuidas väiketöötlejaid kiiresti aidata – käendus, intressivaba käibelaen, PRIA toetuste varasem väljamakse, aga ka tööjõumaksude ajutine alandamine,“ selgitab Ats talupidajate ootusi. Muidugi saame meie kõik tarbijatena panustada olukorra leevendamisse, ostes Eesti toitu ja toetades nii toidutootmist Eesti taludes.

Viimastel aastatel on üha suurem hulk väiksemaid põllumajandustootjaid leidnud võimalusi oma toodangut väärindada, et selle eest kõrgemat hinda saada. Väiketöötlejad panevad rõhku tootearendusele, et muuta eestlaste armastatud traditsioonilised maitsed põnevamaks ja pakkuda sel moel tarbijatele kvaliteetset kodumaist toodet, mis on valmistatud meie oma taludes, võttes arvesse meie oma maitse-eelistusi. Talutootmine toimub reeglina käsitööna ja kogused, mida taludes toodetakse, ei ole nii suured, et nad suudaks hinnas konkureerida suurte tööstustega. Taluliit tegeleb aktiivselt ka talukaupade kontaktivaba tarnimise võimaluse leidmisega. Otse talunikelt saab tooteid tellida Ehtsa Talutoidu veebilehelt www.talutoit.ee, kust leiab nii toodete ja talutootjate info kui ka kontaktid.

Pöördumise terviktekst: https://www.taluliit.ee/poordumised/

 

Recommended Posts