Maaeluministeerium
PRESSITEADE
15.09.2021

 

Ebaveres avatakse uus liha-kondijahul töötav aurukatlamaja

Täna avab maaeluminister Urmas Kruuse Ebaveres asuvas ASis Vireen uue aurukatlamaja, mille kütteks kasutatakse hukkunud loomade ja loomsete kõrvalsaaduste töötlemisel saadud liha-kondijahu.

„Värskelt valminud aurukatlamaja näol on tegu ainulaadse ja keskkonnasäästliku lahendusega, mis aitab kaasa rohepöörde eesmärkide saavutamisele – kogu tehase ülalpidamiseks vajalik energia toodetakse edaspidi uue katlamaja kütusest,” sõnas maaeluminister Urmas Kruuse.

Kuni uue katlamaja valmimiseni kasutati tehases kütusena maagaasi ning liha-kondijahu tuli ladustada tasulise teenusena prügilates.

ASi Vireen juhataja Tarmo Terava sõnul on vast valminud katlamajal veel mitu eelist. „Kui mujal sarnastes tehastes läheb liha-kondijahu koostootmiskatlasse, siis siin põletatakse koldes puhast liha-kondijahu. Sellest tekkinud tuhka on loodetavasti tulevikus võimalik kasutada ka väetisena,” märkis ASi Vireen juhataja Tarmo Terav. „Lisaks tekib katlamaja käivitamisega tehases rohkesti jääksoojust, mida oleks võimalik soojuse akumuleerimise seadmega kokku koguda ja edasi müüa.”

Värske lahendusega kasutatakse täies mahus ära tehasesse toodud hukkunud loomadest ja loomsetest kõrvalsaadustest saadud tooted, nagu loomne rasv ja liha-kondijahu. „Rasva eksporditakse ning nõudlus selle järele on aastatega suurenenud,” lisas ASi Vireen juhataja.

Uut katlamaja avav AS Vireen on Maaeluministeeriumi valitsemisalas tegutsev loomsete kõrvalsaaduste käitlemisega tegelev tehas.

 

Recommended Posts