Veterinaar- ja Toiduamet
PRESSITEADE
01.04.2019

Sigade Aafrika katku (SAK) positiivsete metssigade arv on oluliselt vähenenud

2018. aastal uuritud metssigadest olid  5% SAK positiivsed. Aastatel 2015. – 2017. oli see protsent pea poole suurem, 9,1 – 11,5%.

Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul näitab see protsent, et katku osakaal meie metsades on vähenenud. “Võrreldes varasemate aastatega on viiruse levik meie metssigade populatsioonis oluliselt väiksem.” Siiski ei tähenda see, et Eesti oleks taudivaba. “Jätkuvalt peab täitma biohutusnõudeid, et vältida haiguse levimist farmi,” lisas Kalda.

Aastatel 2015. 2017. oli Eestis kokku 27 kodusigadega seotud taudikollet. Eelmisel aastal aga ei diagnoositud SAKi üheski seafarmis. 2018. aastal uuriti kokku 6 989 kodusiga ning 4961 metssiga, nendest 284 olid SAK positiivset metssiga. Võrdlusena võib tuua, et 2017. aastal diagnoositi 867 positiivset metssiga.

Kalda sõnul tunnustab Euroopa Komisjon Eesti võitlust katkuga. “Euroopa Komisjon tõi möödunud nädalal välja, et Eestis on usaldusväärne süsteem katku tõrjeks ja likvideerimiseks. Komisjoni eksperdid tõdesid, et Eesti teeb tõsist tööd selle nimel, et vältida haiguse levimist farmidesse,” kirjeldas Kalda.

Sigade Aafrika katk on muutunud endeemiliseks ehk püsivalt esinevaks haiguseks suurtel aladel Ida-Euroopas, sealhulgas ka Eestis. 2018. aastal levis SAK Bulgaariasse, Belgiasse, Ungarisse. Võib oletada, et leviku põhjuseks on olnud inimtegevusest tulenevad tegurid ning mõningates piirkondades on haigus levinud metssigade populatsiooni kaudu.

VTA kontrollis möödunud aastal kõiki seakasvatusettevõtteid ja väikemajapidamisi, kus sigu peeti. Erilist tähelepanu pöörati kontrollide käigus bioohutusnõuete täitmisele, mis on üks viis, kuidas haigust farmist eemale hoida.

Seakasvatusettevõtted on tublilt täitnud bioohutusnõudeid, kuid ka käesoleval aastal jätkab VTA ettevõtete regulaarset kontrolli bioohutusnõuete täitmise üle. Samuti on väga oluline jätkuvalt hoida metssigade populatsiooni madalal ning tõhustada surnud metssigade eraldamist keskkonnast. Viimane on toimunud ja toimib ka täna tänu väga heale koostööle Eesti Jahimeeste Seltsiga.

Recommended Posts