Maaeluministeerium
Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli AS
PRESSITEADE
29.11.2021

Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASi (EPJ) piimaanalüüside labor sai täna, 29. novembril 50-aastaseks.

„Piimandus on väga oluline valdkond, olles osa meie toidujulgeoleku tagatisest. Rõõm on tõdeda, et kodumaine piim on kvaliteetne ja kvaliteet on püsiv. Meie piimatootjad on teinud selle nimel head tööd, aga tähtis roll on olnud ka piimalaboril, kes piimatoodete kvaliteedis veendub. Soovin laborile õnne juubeli puhul ja tänan poolsajandi jooksul tehtud töö eest,“ sõnas maaeluminister Urmas Kruuse.

Maaeluministeeriumi toiduohutuse asekantsleri ja Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli AS-i nõukogu esimehe Hendrik Kuuse sõnul on labor olulisel kohal nii Eesti piimanduses kui ka toiduohutuse valdkonnas laiemalt. „Tagamaks, et meie toidulauale jõudev piim oleks ohutu ja nõuetekohane, kontrollitakse seda eelnevalt piimaanalüüside laboris. Mul on hea meel, et labori tegevus on olnud järjepidev ja saame täna tähistada 50. aasta möödumist labori loomisest,” ütles Kuusk.

Asutus loodi 1971. aastal Eesti Loomakasvatuse ja Veterinaaria Teadusliku Uurimise Instituudi juurde laborina, mis määras alguses instituudi majanditele piima rasva- ja valgusisaldust ja laienes seejärel oma tegevusega üle Eesti.

Alates 1998. aastast võtab labor regulaarselt ja edukalt osa rahvusvahelistest ringtestidest. Labor akrediteeriti 1999. aastal katselaborina piimaanalüüside valdkonnas. Selle sajandi alguses hakkas labor piimatööstustele erapooletu laborina analüüsima toorpiima kvaliteedinäitajaid.

„Labori areng on olnud viimase 50 aasta jooksul suur. Kui pool sajandit tagasi tegi labor traditsioonilisi piimaanalüüse, siis nüüd saame hinnata ka piimalehma jõudlust ja tervist, samuti söötmise taset ja piimatootmise hügieeni,” lisas Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli AS-i juhataja Kaivo Ilves.

EPJi laboris analüüsitakse iga kuu 97% Eesti piimalehmade piimaproovidest ning kontrollitakse iga nädal Eesti piimafarmidest varutava toorpiima kvaliteeti.

Recommended Posts