PRESSITEADE
21.07.2020
EESTIMAA TALUPIDAJATE KESKLIIT

Eestimaa Talupidajate Keskliit korraldas sellel aastal juba viiendat korda parima talutoidu konkurssi, mille eesmärk on tõsta esile kodumaist talutoitu ja tunnustada meie tublide talunike tööd. 13-liikmeline žürii valis oma lemmikud välja 81 talutoote seast.

ETKLi juhatuse liikme Kerli Atsi sõnul näevad väiketootjad igapäevaselt vaeva selle nimelt, et rikastada meie toidulauda erinevate kvaliteetsete toodetega. „Meil on hea meel näha, et iga aasta võtab võistlusest osa pea sadakond toodet, mille seast leiab nii põnevaid uudistooteid kui ka juba tuntud lemmikuid,“ ütleb Ats ja lisab, et läbi parima talutoidu konkursi tunnustatakse just parimatest parimaid.

Žürii esinaise Ragne Värgi sõnul on aasta aastalt näha ja tunda võistlejate hulgas aina tugevamat konkurentsi. Üha enam panustatakse toodete maitsetesse, koostisesse, tervislikusesse ja pakenditesse. Viimase arengus on suur samm edasi astutud ja nii mõnigi talutoode on saanud väga ägeda disaini. „Taas oli väga tugev konkurents juustude arvestuses ning olen lummatud, et Eesti parima talutoidu valimisel nii palju häid juuste on esindatud. Isiklikult leidsin sellest kategooriast taas palju lemmikuid,“ kinnitab Värk. Ta lisab, esmakordselt oli sel aastal esindatud ka alkohoolsete jookide kategooria ning selles on tunda tegijate tugevust ja teadmisi. Lisaks oli üheks positiivseks üllatajaks tema sõnul maiuste kategoorias Nopri juustušokolaad.

Žürii liige, Selveri ostudirektor, Katrin Riisalu osales parima talutoidu valijate seas esimest korda ja kinnitas juba teada tõde – Eesti talupidajad valmistavad väga palju põnevaid ja maitsvaid tooteid. „Tugevamad kategooriad olid piimatooted, juustud ja jookide kategooria. Aina enam panustatakse toodete visuaalsesse väljanägemisse, mis on väga oluline. Tihti sõltub toote müügiedu just sellest, kuidas see riiulilt silma hakkab. Värsked katsetused selles vallas on positiivselt üllatavad,“ kiitis Riisalu.

2020aasta parim talutoit selgitati välja kaheksas kategoorias:

  1. Parim tervisetoode 2020 – Kooritud kanepiseemned (Tammejuure mahetalu)
  2. Parim lisand 2020 – Vaarikasinep (Tänava talu)
  3. Parim piimatoode 2020 – Lambapiimajogurt Cocco (Viinamärdi talu)
  4. Parim talujuust 2020 – Andre Prima Old (Andre Juustufarm)
  5. Parim valgutoode 2020 – Kartulivorst (Otto talu)
  6. Parim alkoholivaba jook 2020 – Kaseglögi (Birch Lagoon)
  7. Parim alkoholiga jook 2020 – Kästitööõlu „Väike Wiik (Kolk)
  8. Parim maius 2020 – Andre Juustušoks (Andre Juustufarm)

Kaheksa kategooria võitjate hulgast selgitati välja ka konkursi üldvõitja ehk kõige enim punkte kogunud toode, mille pälvis Andre juustufarm oma tootega “Andre Prima Old”.

Tänavu valitati esimest korda ka parim piirkonnatoode. Sellel aastal on fookus Läänemaal ning piirkonnatoote võitja kuulutatakse välja Haapsalus Valge Daami festivalil. Võidutooteid aitab tutvustada Selver.

13-st liikmest koosnev hindamiskomisjoni kuulusid tunnustatud kokad, toidublogijad, ajakirjanikud, ministeeriumi esindajad ja turunduseksperdid. Žürii esinaine oli Ragne Värk.

Parimat talutoitu valiti viiendat aastat järjest. Eelmisel aastal sai selle tiitli Kasekunsti tume mahekasesiirup. 2018. aasta parim talutoit oli Männiku lambapiimajogurt ja 2017. aastal võidutses Andre Juustufarmi juust Grand Old. 2016. aastal võttis võidu Pajumäe talu mahekeefir.

Lisainfo:
www.talutoit.ee

Kerli Ats
Tegevjuht
Eestimaa Talupidajate Keskliit

 

Recommended Posts