Maaeluministeerium
PRESSITEADE
18.07.2020

Täna, 18. juulil avas maaeluminister Arvo Aller pidulikult avatud talude päeva 2020 kartulipealinnas Simunas. Homme, 19. juulil on külastamiseks avatud 281 talu üle Eesti. Samas on kolmveerand neist külastajatele avatud ka täna.

Maaeluminister märkis oma kõnes, et avatud talude avaürituse kohaks sai tänavu valitud kartulipealinn Simuna, märkamaks siinseid maatootjaid, rõhutamaks omamaise toidutootmise olulisust ning näitamaks kuidas ja kus kasvab Eesti toit. „Maapiirkondade ettevõtjad on tunnustamist väärt, liiga tihti jääb varju või suisa tähelepanuta nende panus riigi toidujulgeoleku tagamisse või maaelu edendamisse väiksemateski kohtades. Tänan südamest teid kõiki,“ lausus Arvo Aller.

Minister eemaldas koos Kartul Simunast kaubamärgi all tegutsevate ettevõtete omanike, vendade Kulle ja Gustav Põldmaaga katte viimaselt laost välja toodud mulluse kartuli koormalt, et ruumi teha tänavusele saagile ning kuulutas sellega ühtlasi ka avatud talude päeva avatuks.

Gustav Põldmaa andis avaüritusele kogunenud huvilistele lühiülevaate pereettevõtete tegevusest. Lisaks toidu- ja seemnekartulile on külvikorras ja teravili ja raps. Kartulit kasvatatakse tänavu 120 hektaril ja saaki annab 11 erinevat kartulisorti.

Eestimaa Talupidajate Keskliidu nõukogu esimees Kalle Hamburg lausus oma sõnavõtus, et avatud talude päevast on kujunenud oluline üritus maatootjate ja maaelu tundma õppimiseks. Samas kutsus ta üles külastama talusid ja põllumajandusettevõtteid aastaringselt, milleks annab hea võimaluse põllumajandustootmise ja turismi kombinatsioon ehk agroturism. Eestis pakub agroturismi võimalusi ligemale 40 talu.

Eestimaa Põllumajandus-Kaubanduskoja esindaja Einar Jakobi kutsus avatud talude päeval talude külastajaid hindama pakutavat võimalust ja väärtustama Eesti toidutootjat. Seda enam, et ükski supermarket ei suuda tema sõnul pakkuda kõike seda, mida taludest saada võib.

Põllumajandusuuringute Keskuse asedirektor Katrin Iidla märkis, et oma majapidamiste avamine külalistele pole enamus talu jaoks sugugi igapäevane tegevus ning sellega peaks ka talude külastajad arvestama.

Rahvast tervitasid humoorikal viisil Väike-Maarja volikogu esimees, rukkikuningas Hans Kruusamägi ja vallavanem Indrek Kesküla. Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk lausus, et avatud talude päeva järjeks võib pidada tänavu 26. septembril toimuvat maal elamise päeva, mil saab samuti tulla ja vaadata, kuidas maal päriselt elatakse.

Üritusel esinesid rahvale Simuna kapell ja tantsutrupp WAU+, avatud oli põlltöömasinate näitus ja lapsed said värvida kive. Samuti sai tutvuda kartuli tootmise aastaringiga videote kaudu ning uudistada laohoonet.

Avatud talude päevale osalema on praeguse seisuga end registreerinud 281 talu ja maaettevõtet. Ülevaate avatud taludest ja nende päevakavast leiab ürituse ametlikult veebilehelt www.avatudtalud.ee.
Endale meelepärase teekonna koostamisel saab tänavugi kasutada mobiilirakendust Navicup, kus on samuti olemas avatud talude kaart. Äpi abil saab planeerida sobivaimad talude külastamise ajad ja teekonnad ning lasta ennast õigetesse kohtadesse kohale juhatada.

Avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.

Recommended Posts