500 aasta vanuses Leedri külas Lääne-Saaremaal asub üks väike tibukollane talumaja – see on Orbu talu, kus igapäevaselt keedavad siirupiemandad kadakast ja suhkrust nõiduslikku hõrgutist. Siirupitalu peavad ema ja tütar – Maret Künnap ja Liisi Kuivjõgi ning selleks tööks on neil ka abiline Aivi.

Mareti sõnul sai kõik alguse Anu Aljasmäest, kellel oli mõttes Saaremaal olles kuusevõrsetest siirupit keeta, aga millegipärast võlusid hoopis kadakad ning nii katsetas ta hoopis nendega. “Meie tutvusime Anuga Pilguse mõisas, kus Anu kokana töötas ja seal sündis ka esimene suur potitäis mõnusat kadakasiirupit,” jutustab Maret. Mareti sõnul tahtis ta Anu ideed suuremalt teostada, seega pakkus välja mõtte valmistada siirupit oma Orbu talu koduköögis. “Sealt edasi läks kõik suure energia ja õhinaga käima,” meenutab Orbu talu perenaine Maret.

Kadakasiirupite valik on väga lai ja kindlasti leiab igaüks endale meelepärase maitse. Orbu talus valmistatakse kokku 14 erinevat toodet, mille ühine koostisosa on kadakasiirup. Põhiline kadakasiirup valmib tavalisest suhkrust, mille lisanditeks on rabarberi- ja ploomimahl, astelpaju-, pihlakamarjad, sarapuu- ja Kreeka pähkel, kastmetele lisatakse mitmeid ürte ja vürtse. “Kastme, mis valmis spetsiaalselt meie küla auks, üheks koostisosaks on kasutatud Saaremaal toodetud leedrimarjaäädikat. Meie uusimaks tooteks on Kadakane näpusool, mis sisaldab kuivatatud kadakaokkaid ja -marju,” selgitab tooteid perenaine Liisi.

Mareti sõnul on nende tooted ehe ja aus käsitöötoit ega sisalda E-aineid, täna valmistatakse neid Orbu talu koduköögis, kuid 2017. aastaks valmib karjaõues ka suur Kadakakoda. Nädalas keedetakse siin 50–100 liitrit ehedat siirupit. Uute plaanitavate toodete osas jäävad perenaised kidakeelseks ja pajatavad muheledes, et uutest toodetest on veel vara rääkida, aga plaanis on mitu erinevat retsepti ja toodet.

Ehtsa Talutoidu märk on Orbu pererahva jaoks midagi, mida kantakse uhkusega: “See on meile loomulik, saarlasena olen kasvanud maal, kus kõik ongi ehtne ja aus. Ühtne märk toetab ettevõtjaid,” ütleb Maret. Kõiki siirupiemandate siirupeid müüakse üle Eesti erinevates öko- ja käsitööpoodides, laatadel ja muidugi Saaremaal Orbu talus. Peatselt valmib ka e-pood, kus saab mugavalt kõiki tooteid osta.